Lituania bëhet shteti i parë i BE-së që refuzon importet e gazit rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lituania është bërë shteti i parë anëtar i Bashkimit Evropian që refuzon importet e gazit rus, raporton CNN duke cituar kryeministren e shtetit baltik.

“Që tani e tutje Lituania nuk do të konsumojë asnjë centimetër kub gaz toksik rus”, tha Ingrida Šimonytė në një postim në Twitter të dielën.

Kjo e bën Lituaninë vendin e parë të BE-së që refuzon importet e gazit rus, shtoi ajo.

BE-ja është zotuar të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus me 66% deri në fund të këtij viti.

Bashkimi Evropian varet nga Rusia për rreth 40% të nevojave për gaz natyror. Rusia gjithashtu furnizon rreth 27% të importeve të saj të naftës dhe 46% të importeve të qymyrit. Marrë së bashku, kjo tregti vlen dhjetëra miliarda dollarë në vit për Rusinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

‘Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim’, Shemi: Nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh