Ukraina dorëzon përgjigjet e pyetësorit për anëtarësimin në Bashkimin Europian

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski dorëzoi të hënën dokumentin me përgjigjet e pyetësorit për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian.

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Ukrainë, Matti Maasikas tha ishte i nderuar që mori nga presidenti Zelenski përgjigjet e pyetësorit të Komisionit Evropian.

“Një tjetër hap në rrugën e Kievit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian”, u shpreh Maasikas përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa ndau fotot ku Zelenski i dorëzonte dokumentin.

Komisioni Evropian do të shqyrtojë përgjigjet e dhëna në pyetësor dhe do të nxjerrë një opinion nëse Ukrainës duhet t’i jepet  statusi i vendit kandidat.

Më pas, do t’u mbetet liderëve të 27 shteteve anëtare që të miratojnë statusin e Ukrainës si vend kandidat përpara se të kalojë në fazën tjetër, në të cilën Kievit do t’i duhet të harmonizojë proceset e tij sociale, ligjore, administrative dhe financiare me atë të BE-së.

Ukraina nisi procedurat për të aplikuar për anëtarësimin në BE pas pushtimit nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

Çmimi energjisë, ERE: Do marrim kohën e nevojshme për të vendosur

FSHU dhe KESH kanë bërë kërkesë për anulimin e fashës 800 kwh për muajin tetor dhe kanë kërkuar që vendimi të zbatohet në nëntor-dhjetor. ERE...

TË FUNDIT

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

Çmimi energjisë, ERE: Do marrim kohën e nevojshme për të vendosur

FSHU dhe KESH kanë bërë kërkesë për anulimin e fashës 800 kwh për muajin tetor dhe kanë kërkuar që vendimi të zbatohet në nëntor-dhjetor. ERE...

Pse Princi Harry dhe Elton John po padisin tabloidin e njohur

Princi Harry i Britanisë së Madhe dhe këngëtari Elton John janë në mesin e disa figurave publike që kanë paditur botuesin e gazetës Daily...

Vuçiç: Serbia s’përjashtohet nga nafta ruse, përgjigjen tonë e merrni nesër

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha sot se mendon se Serbia nuk do të përjashtohet nga importi i naftës ruse. Prandaj Vuçiç thotë se po përgatiten...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?