Armët e huaja tashmë në front, thotë zv. ministrja e mbrojtjes në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zv. ministrja e Mbrojtjes në Ukrainë, Hanna Maliar, thotë se armët nga SHBA-ja dhe partnerët e tjerë tashmë janë vendosur në vijën e frontit në Kiev.

“Përveç Javelins dhe Stingers, obusët amerikanë 155 mm tashmë janë duke u përdorur në front,” – tha Maliar në një konferencë të mërkurën.

“Ne po punojmë për të përshpejtuar ritmin e ndihmës, pasi kjo është jeta e ushtarëve tanë,” – shtoi zv. Ministrja.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane u tha gazetarëve të martën se 89 nga 90 Hoëitzer që SHBA-ja ra dakord t’i jepte Ukrainës janë transferuar në posedim të Ukrainës.

Maliar tha se furnizimi me armë të huaja ishte kthyer në një rutinë, pavarësisht përpjekjeve ruse për të shkatërruar infrastrukturën e transportit.

“Ne kemi marrë tashmë një numër të madh armësh. Tani kemi hyrë në periudhën e furnizimit ritmik të armëve në Ukrainë,” – shtoi ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...