Gjyqi i parë për krime lufte, 21-vjeçari rus akuzohet për vrasjen e civilëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një ushtar rus i akuzuar për vrasjen e një civili ukrainas të çarmatosur është paraqitur në gjykatën e Kievit ditën e premte, duke shënuar gjyqin e parë për krime lufte që nga fillimi i konfliktit.

Vadim Shishimarin, 21 vjeç, doli para trupit gjykues në kuadër të seancës paraprake, ku u njoh me akuzat që rëndojnë ndaj tij për vrasjen e një 62-vjeçari.

Shishimarin, që konfirmoi se ishte një ushtar rus, rrezikon burgimin e përjetshëm për krime lufte dhe vrasje me paramendim.

Sipas një deklarate të prokurores ukrainase që po merret me çështjen, i pandehuri u porosit nga një oficer i ushtrisë ruse të qëllonte ndaj civilëve.

Ndërkohë, avokati i 21-vjeçarit ka deklaruar se klienti i tij do të deklarohet në një datë të mëvonshme nëse pohon apo mohon akuzat. Gjyqtari i çështjes tha se procesi do të rinisë më 18 maj.

Nga ana e saj, qeveria ruse deklaroi se nuk ka asnjë informacion për gjyqin dhe vazhdimisht ka mohuar përfshirjen e trupave të saj në krime lufte.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

TË FUNDIT

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...