Ukraina nis gjyqin e parë kundër krimeve të luftës ndaj rusëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ukraina ka nisur gjyqin e parë për krime lufte që prej nisjes së pushtimit nga Rusia, duke ulur në bankën e të akuzuarve një 21-vjeçar.

Vadim Shishmarin, i akuzuar për vrasjen e një civili të pa armatosur, mori pjesë në seancën dëgjimore në Kiev.

Ai rrezikon dënim me burg të përjetshëm nëse shpallet fajtor, raporton BBC.

Prokuroria thotë se Shishimarin po drejtonte një makinë të vjedhur bashkë me disa ushtarë të tjerë në rajonin Sumy, kur qëlloi mbi një 62-vjeçar ndërsa ishte duke folur në telefon.

Ai u urdhërua për të qëlluar mbi civilin pasi po njoftonte forcat ukrainase për vendndodhjen e ushtarëve rusë.

Nuk është e qartë se si janë siguruar provat për këtë ngjarje.

Ukraina pretendon se ka identifikuar me mijëra krime lufte të kryera nga Rusia.

Moska ka mohuar sulmet ndaj civilëve dhe nuk ka bërë komente për gjyqin.

Disa nga aleatët e Ukrainës si Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA kanë akuzuar Rusinë për gjenocid.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

TË FUNDIT

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...