Ukraina po hyn në një fazë të gjatë të luftës, thotë ministri i Mbrojtjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ukraina e detyroi Rusinë të reduktojë objektivat e saj në një nivel operacional dhe taktik dhe po hyn në një fazë të gjatë të luftës, tha ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov në një deklaratë të postuar në Facebook të premten, raporton CNN.

“Për ta fituar tani, ne duhet të planifikojmë me kujdes burimet, të shmangim gabimet, të projektojmë forcën tonë në mënyrë që armiku në fund të mos na qëndrojë dot”, tha ministri i Mbrojtjes.

Reznikov tha se pas nisjes së sulmit rus më 24 shkurt, Moska priste që Ukraina të kapitullonte brenda dy ditësh dhe Kremlini do të krijonte një sistem të ri rus në Ukrainë.

Megjithatë, Reznikov tha se ushtria ukrainase dhe e gjithë popullsia ukrainase zmbrapsën pushtuesit dhe prishën planet e tyre.

Sipas Reznikov, një ndryshim i rëndësishëm ndodhi edhe në nivel ndërkombëtar.

“Në një muaj, Ukraina arriti integrimin në fushën e mbrojtjes, i cili nuk mund të arrihej për 30 vjet. Ne marrim armë të rënda nga partnerët tanë. Në veçanti, obusët amerikanë M777 155 mm tashmë janë vendosur në front. Tre muaj më parë, kjo konsiderohej e pamundur”, tha Reznikov.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...