Presidenti finlandez njofton Putinin mbi aplikimin për hyrjen në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto ka njoftuar formalisht të shtunën, presidentin rus Vladimir Putinin përmes një telefonate për aplikimin që vendi i tij ka bërë në NATO.

Vendi nordik ka një kufi dhe historisë të gjatë me Rusinë, do të dorëzojë aplikimin ditët e ardhshme thuhet në komunikatën e zyrës së presidentit finlandez.

“Biseda ishte direktet, shmangia e tensionit ishte e rëndësishme”, i ka Niinisto presidentit rus, thuhet në komunikatë.

Kremlini është përgjigjur se marrëdhëniet mes dy vendeve do të ndikohen negativisht nëse Finlanda ndjek planin për t’u bërë pjesë e NATO-s.

Ai thotë se i ka shprehur liderit rus se qëllimi për anëtarësimin në NATO është forcimi i sigurisë.

Niinisto është president që prej 2021 dhe është një nga liderët e vetëm të Perëndimit që ka pasur dialog të rregullt me Putinin gjatë 10 viteve të fundit.

Kremlini në komunikatë, thotë se Putin i ka kujtuar homologut të tij se largimi i Finlandës nga politikat tradicionale për mbajtjen e një statusi ushtarak neutral mund të jetë një gabim sa kohë vendi nuk ka kërcënime për sigurinë.

Finlanda ndan me Rusinë 1,340 km kufi, hapësira më e gjerë që rusët ndajnë me një vend anëtar të BE-së.

Vendi nordik zbaton neutralitetin që prej humbjes së luftës me Bashkimin Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

Edhe Suedia ka shprehur interes për t’u anëtarësuar në NATO.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER