Turqia frenon vrullin e Suedisë dhe Finlandës në NATO: Nuk mund t’i pranojmë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Suedia dhe Finlanda dorëzuan zyrtarisht aplikimet për të hyrë në NATO, por brenda pak orësh Turqia bllokoi lëvizjen për përshpejtimin e kërkesës së dy vendeve nordike.

Ankaraja akuzon Suedinë dhe Finlandën se strehojnë anëtarë të grupeve militante kurdë që i konsideron terroriste.

Më herët, vetë presidenti Recep Tayyip Erdogan shprehu shqetësimin para deputetëve të tij.

“Zgjerimi i NATO-s është domethënës për ne, për sa kohë kandidatët respektojnë shqetësimet tona. Është e papajtueshme që nga njëra anë t’u japësh mbështetje organizatave terroriste dhe pastaj të kërkosh mbështetjen tonë për në NATO”, tha presidenti turk.

Në NATO, ministri i Jashtëm turk ia shprehu shqetësimin sekretarit amerikan të Shtetit.

“Turqia e ka mbështetur politikën e dyerve të hapura të NATO-s edhe para kësaj lufte. Por sa i takon kandidatëve të rinj, ju e dini që edhe ne kemi shqetësimet tona legjitime për sigurinë, pasi ato kanë mbështetur organizata terroriste”, u shpreh Mevlüt Çavuşoğlu, ministër i Jashtëm i Turqisë.

Nga ana e tij, kryediplomati i Uashingtonit zgjodhi të riafirmonte rëndësinë e Turqisë si aleate në NATO.

“Turqia, sikurse të gjithë aleatët tanë ka qenë e vendosur në mbështetjen e Ukrainës. Ne duam që kjo luftë të përfundojë. I jam mirënjohës Turqisë për solidaritetin që ka treguar në këtë drejtim”, tha Antony Blinken, sekretari amerikan i Shtetit.

Blinken është ngarkuar me detyrën për ta bindur Turqinë. Zgjerimi i NATO-s duhet të aprovohet nga 30 vendet anëtare, proces që mund të zgjasë një vit. Deri atëherë, Suedia dhe Finlanda, në kufi me Rusinë, do vazhdojnë të ndihen të cenuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...