Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka “shumë të vdekur” nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një “përpjekje të qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas”.

Zelenski shtoi gjithashtu se ka “sulme të vazhdueshme në rajonin e Odesës, në qytetet e Ukrainës qendrore dhe Donbasi është shkatërruar plotësisht”.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të nënshkruajë një paketë ndihme urgjente prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën, ndërsa ai vetë është në Korenë e Jugut, thotë një zyrtar. Paketa u miratua nga Senati i SHBA-së të enjten. Administrata Biden njoftoi gjithashtu një paketë tjetër sigurie prej 100 milionë dollarësh për Ukrainën.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ai diskutoi mënyrat për të “zhbllokuar” eksportet e ushqimit ukrainas me homologen e tij në Mbretërinë e Bashkuar, Sekretaren e Jashtme Liz Truss. Bllokada ndaj eksporteve të Ukrainës u diskutua gjithashtu nga Zelenski dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson gjatë një telefonate të enjten.

Dështimi për të hapur portet e mbyllura në Ukrainë për të transportuar grurë do të sjellë miliona njerëz në prag të urisë, sipas Programit Botëror të Ushqimit.

Ndërsa qindra ushtarë ukrainas u larguan nga uzina Azovstal në Mariupol këtë javë, ka të ngjarë të ketë ende qindra brenda kompleksit të rrethuar dhe duket se këtu përfshihen edhe disa komandantë të lartë.

Udhëheqësit e Suedisë dhe Finlandës u takuan me Presidentin e SHBA Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë pasi ata dorëzuan kërkesat e tyre për anëtarësim në NATO të mërkurën. Administrata Biden do t’i paraqesë raporte Kongresit Amerikan mbi aplikimet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëri pohoi se vendi i tij “do t’i thotë jo” hyrjes.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...