Donbasi i shkatërruar, Zelenski: Moska synon aneksimin e zonave të pushtuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka folur për situatën në Donbas, zona që përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, ku gjithçka është shkatërruar dhe ka akuzuar Rusinë për bombardimin pra kriter të saj.

Donbasi është një zonë ku trupat ruse kanë fokusuar përpjekjet e tyre, por edhe ku lufta mes separatistëve pro-rusë dhe njësive luftarake ukrainase zgjat prej 8 vitesh.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se në 24 orët e fundit, si pasojë e bombardimeve, 13 persona kanë mbetur të vrarë në Luhansk.

Ndërkohë, në territoret e tjera të pushtuara nga Rusia, si për shembull nga Khersoni deri në jug të vendit, guvernatori i caktuar ka deklaruar se ka ndërmend ta bëjë rajonin pjesë të Rusisë në një plan afatgjatë.

Kjo është diçka që do të turbullojë situatën për shumë ukrainas, por zyrtarë të tjerë në Moskë kanë paralajmëruar se ky skenar nuk është pjesë e agjendës së Kremlinit.

Presidenti Zelenski dhe politikanët e tij kanë përsëritur thirrjen e tyre për një gjë mbi të gjitha në javët e fundit; më shumë armë.

Ata i kanë shprehur mirënjohjen Shteteve të Bashkuara për atë që kanë bërë deri tani, por kanë theksuar se duhen plotësuar stoqet e konsumuara ose të humbura.

Mes armatimeve në fjalë përfshihen raketa anti-ajrore, anti-tanku, municione, si dhe vazhdimin e stërvitjes për trupat vendase.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...