Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi –  duke ulur kështu presionin mbi furnizimet globale të ushqimit – vetëm nëse rishikohen sanksionet e vendosura kundër saj.

Deklarata vjen pas apelit të shefit të agjencisë së ushqimit në OKB në adresë të Presidentit Vladimir Putin.

“Nëse keni ndopak zemër për pjesën tjetër të botës, përpos ndjenjave tuaja për Ukrainën, ju duhet të lejoni hapjen e atyre porteve”, tha David Beasley, drejtori i Programit Botëror të Ushqimit.

Autoritetet ndërkombëtare kanë paralajmëruar një krizë ushqimore globale për shkak të luftës në Ukrainë.

Ukraina dhe Rusia janë prodhuesit kryesorë të grurit në botë, por eksportet kanë ngecur nëpër porte për shkak të bllokadës së Moskës në Detin e Zi.

Përpara luftës, pasiguria ushqimore ishte rritur për shkak të konflikteve, dhe krizave klimatike dhe ekonomike.

Banka Botërore akordoi 11,3 miliardë euro në formën e ndihmave për pesëmbëdhjetë muajt e ardhshëm, shumica e të cilave do t’u jepen shteteve afrikane, të Lindjes së Mesme dhe Europës Lindore.

Sipas OKB-së, numri i njerëzve që vuajnë nga pasiguria ushqimore u dyfishua brenda vetëm dy vitesh, duke shkuar nga 135 milionë që ishte para pandemisë, në 276 milionë.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...