Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs këmbimi, siç është rënë dakord nga ministria gjermane e financave, Banka Federale Gjermane, industria bankare gjermane dhe Banka Kombëtare e Ukrainës.

“Refugjatët mund të shkëmbejnë një shumë totale deri në 10 mijë hryvnia në euro në bankat gjermane”, tha ministria gjermane e financave të hënën në një njoftim për shtyp.

“Këmbimi mund të bëhet gjithashtu në disa këste dhe do të jetë pa pagesë. Do të pranohen kartëmonedhat 100, 200, 500 dhe 1 mijë hryvnia të serisë aktuale të kartëmonedhave të vlefshme të Bankës Kombëtare të Ukrainës,” tha ministria, duke shtuar se marrëveshja arrin në një vëllim këmbimi fillimisht 1.5 miliardë hryvnia.

“Këmbimi në euro do të kryhet me kursin e shpallur në faqen e internetit të Bundesbank. Shkëmbimi regjistrohet në një aplikacion online të ofruar nga Banka Qendrore Evropiane për të siguruar që shuma maksimale e këmbimit individual të mos tejkalohet. Në këtë proces, identiteti i çdo refugjati në moshë madhore që dëshiron të marrë pjesë në shkëmbim regjistrohet dhe verifikohet. Dokumentet e pranuara janë ato që përdoren për hapjen e një llogarie bazë nga refugjatët nga zona e luftës në Ukrainë. Kërkesat e mbrojtjes së të dhënave do të respektohen,” shtoi ministria.

Gjermania do të mbulojë humbjet gjatë shkëmbimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...