Putin: Largimi i disa firmave të huaja mund të jetë për mirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se largimi i disa kompanive të huaja nga Rusia në këtë kohë lufte “mund të jetë për mirë”.

Përmes një video-konference në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Putin tha se ishte e pamundur që Rusia të shkëputej nga teknologjia perëndimore pavarësisht sanksioneve.

Putin tha se vendi ka probleme me zinxhirët e transportit dhe furnizimit dhe se ata do vazhdojnë të importojnë mallra zëvendësues, edhe pse kjo nuk është një zgjidhje.

“Vjedhja e aseteve nga Perëndimi nuk do të çojë në asnjë të mirë. Rusia është konkurruese dhe mbetet eksportuesi kryesor i grurit”, tha ai.

Ai shtoi se më e rëndësishmja është që Rusia të largohet nga sistemi banker Swift në vendbanimet me partnerët ish-sovjetikë.

Sistemi bankar Swift është një sistem pagesash ndërkombëtar i përdorur nga mijëra institucione financiare.

Reagimi i presidentit rus vjen pasi BE dhe aleatët e saj pezulluan shtatë institucione nga sistemi në mars dhe ka propozuar përjashtimin e tre bankave të tjera ruse nga Swift.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

TË FUNDIT

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...