Scholz: Putin nuk do të diktojë kushtet e paqes në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në ditën e fundit të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

“Putin nuk duhet ta fitojë këtë luftë”, tha Scholz gjatë fjalës së tij. “Dhe jam i bindur se nuk do të fitojë. Ai që tani ka dështuar në përmbushjen e të gjitha objektivave të tija strategjike”.

Scholz ritheksoi mbështetjen e aleatëve perëndimorë ndaj Ukrainës dhe se Putini nuk mund të lejohet të diktojë kushtet e një lufte që zanafillën e pati prej tij.

Fjala e tij vjen pas katër ditë bisedimesh mes liderëve dhe biznesmenëve në rang global, ku lufta në Ukrainë dhe kriza ushqimore mbizotëruan si temat kryesore.

Mbledhja e përvitshme në Alpet e Zvicrës ishte pezulluar dy herë për shkak të pandemisë.

Një sërë zyrtarësh ukrainas, përfshi dhe Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba dhe kryebashkiaku i Kievit Vitali Klitchko, qenë gjithashtu të pranishëm për të përçuar mesazhin e fushatës së tyre mbi dëbimin e forcave ruse.

Klitchko tha për Euronews se ‘negociatat me presidentin rus i përkasin së shkuarës’.

“Nuk ka më kuptim të bisedohet me Putin”, tha ai. “Ai nuk është një person i shëndoshë pasi ashtu qe dhe vendimi i tij për të ndërmarrë një luftë në botën moderne, apo të kesh idenë e marrë për të ringritur Bashkimin Sovjetik”.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

TË FUNDIT

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...