Ushtria ukrainase ankohet për mungesë mbështetjeje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Që kur Rusia pushtoi në shkurt Ukrainën, një nga temat më të diskutuara gjerësisht ka qenë përçarja e ushtrisë ruse.

Trupat ukrainase, nga ana tjetër janë portretizuar si shumë të motivuara për të luftuar dhe mbrojtur vendin e tyre.

Sidoqoftë, kjo mund të mos jetë e gjithë tabloja. Në një artikull në Washington Post dy oficerë përshkruajnë shqetësimet e tyre për mungesën e mbështetjes nga komandantët e lartë në vijën e parë.

Ata po refuzojnë të vazhdojnë të luftojnë dhe përballen me arrestimin dhe gjykatën ushtarake.

Washington Post përfshin gjithashtu një video nga një grup që thotë se është pjesë e brigadës 115, batalionit të tretë që lufton në Severodonetsk. Ata thonë se po refuzojnë të shërbejnë sepse nuk kanë “komandant lufte, janë pa pajisje dhe pa respekt”.

“Kemi dy javë që presim përforcime”, thotë një ushtarak. “Po na dërgojnë në vdekje të sigurt”.

Rastet e vullnetarëve ukrainas që refuzojnë të luftojnë kanë qenë të rralla dhe një grup tjetër luftëtarësh në të njëjtin batalion janë kundërpërgjigjur me një video të tyren, duke i përshkruar si dezertorë që braktisën kolegët e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

TË FUNDIT

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...