Rusët zgjerojnë kontrollin në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vrarë nga një seri bombardimesh ruse ndaj komplekseve ushtarake në Dnipro të Ukrainës. Është pikërisht artileria e rëndë që po bën diferencën për Moskën.

Kievi e pranon se trupat ruse kontrollojnë qytetin e Limanit dhe kanë rrethuar Severodonjeckun, që shërben si kryeqyteti ukrainas i provincës së Luhanskut.

Autoritetet lokale deklarojnë se 60% e shtëpive janë shkatërruar dhe 90% janë dëmtuar. Ndërsa rreth 12 mijë persona që ndodhen në qytet po i kalojnë ditët në streha, në kushte të vështira.

Por rusët po bombardojnë edhe qytete më të largëta si Buzova. Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, 550 objektiva ushtarake ukrainase u goditën në 24 orët e fundit. Në sulmet në fjalë mbetën të vrarë 250 ushtarë ukrainas.

Edhe pse Rusia u tërhoq nga një seri frontesh, lokalitete të shumta mbeten nën mbikëqyrjen e saj. Dhe aty ku bombat e artilerisë nuk mjaftojnë, arrijnë raketat me rreze të gjatë e të shkurtër veprimi.

Në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit, trupat ruse u detyruan të tërhiqeshin, por ato janë ende në rajon.

Moska ua kujton të gjithëve situatën duke transmetuar pamje të ushtarëve të saj në momente patrullimi, ose në operacione çminimi. Të njëjtën gjë bëjnë edhe bombat e saj.

Kharkivi u bombardua sërish të enjten pasi përjetoi disa ditë mirazhi të një normaliteti të pamundur, përballë dëmeve madhore të shkaktuara në qytet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

TË FUNDIT

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...