Situata në Ukrainë 24 orët e fundit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski tha se situata në Donbas është “shumë e vështirë” pasi Rusia ka rritur fuqinë e zjarrit, pavarësisht kësaj ai u zotua se Donbasi do të ishte “përsëri ukrainas”.

Zyrtarët ukrainas kanë mohuar pretendimet se qyteti në rajonin e luftuar të Luhansk është i rrethuar nga forcat ruse, por pranuan se Rusia mban një pjesë të qytetit dhe një fitore e armikut ishte e mundur. Rreth 90% e banesave të Severodonetsk ishin dëmtuar për shkak të një “mbrojtjeje të ashpër” të qytetit, tha të premten një zyrtar ushtarak lokal.

Ushtria e Ukrainës tha se rusët po mobilizojnë brigada hekurudhore me makineri speciale për të riparuar linjat e dëmtuara hekurudhore brenda Ukrainës veriore për të mbështetur rrugët e furnizimit. Hekurudha nga Rusia në rajonin e Kharkiv dhe në jug deri në Izium është një linjë kritike furnizimi për ofensivën ruse.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane thanë se ishin “të vetëdijshëm” për kërkesën e Ukrainës për sisteme të avancuara raketash me shumë lëshime, por vendimet nuk ishin marrë ende. CNN raportoi të enjten se administrata Biden po përgatitet të dërgojë sisteme MLRS si pjesë e një pakete më të madhe ndihme ushtarake dhe sigurie në Ukrainë, e cila mund të shpallet sa më shpejt javën e ardhshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...