Kisha Ortodokse e Ukrainës ndërpret lidhjet me Kishën Ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kisha Ortodokse Ukrainase në Moskë ka ndërprerë zyrtarisht lidhjet me kishën ruse për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini.

Pas një takimi me krerët e kishës, Këshilli i Kishës Ortodokse të Ukrainës njoftoi se do të shpallte “pavarësinë e sa të plotë” nga Rusia.

Kisha i kishte qëndruar besnike Rusisë pasi Ukrainës iu dha leja nga udhëheqësi i krishterëve ortodoksë në mbarë botën për të formuar një kishë të pavarur nga Moska në vitin 2019.

Krerët e kishës kanë dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë, të cilët thanë se nuk pajtohen me qëndrimin e marrë nga kreu i kishës ruse Patriarku Kirill, i cili ka mbështetur veprimet e Moskës në Ukrainë.

Në një deklaratë krerët e kishës thanë: “Këshilli ka miratuar shtesat dhe ndryshimet përkatëse në statutin për menaxhimin e Kishës Ortodokse të Ukrainës, duke treguar autonominë dhe pavarësinë e plotë të Kishës Ortodokse të Ukrainës”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Afërsia me PD-në, historike’, Meloni-Berishës: Keni mbështetjen e qeverisë italiane

Kryeministrja e ardhshme e Italisë, Giorgia Meloni i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha ku e falenderon për mesazhin e...

Aksident në Devoll, motori del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll. Policia bën me dije 28 vjeçari i...

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

TË FUNDIT

‘Afërsia me PD-në, historike’, Meloni-Berishës: Keni mbështetjen e qeverisë italiane

Kryeministrja e ardhshme e Italisë, Giorgia Meloni i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha ku e falenderon për mesazhin e...

Aksident në Devoll, motori del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll. Policia bën me dije 28 vjeçari i...

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?