Sanchez: Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez deklaroi se mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme dhe se presidenti rus Vladimir Putin nuk do t’i arrijë objektivat e tij në Ukrainë.

Aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO do dominojnë në samitin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut në Madrid, e cila do hapet nga fjalimi i Sanchez më 28-30 qershor.

“Mbështetja e Ukrainës me vendosmëri është e vetmja mënyrë për të siguruar që Evropa dhe bota që kemi ndërtuar të ketë një të ardhme të caktuar”, tha kryeministri.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se “shpërthimi i ftohtë i konfliktit do të errësonte samitin historik”, raporton Reuters.

Dy vendet kanë aplikuar zyrtarisht për t’u anëtarësuar në NATO pas luftës së Rusisë dhe Ukrainës, duke ndryshuar gjeneratat e mos-angazhimit ushtarak. Turqia ka kundërshtuar anëtarësimin e dy vendeve, duke mbajtur marrëveshjen që do lejonte një zgjerim historik të aleancës.

Në një fjalim në Madrid, Stoltenberg tha se “NATO ishte e gatshme për të mbrojtur çdo centimetër të territorit aleat nga çdo kërcënim nga çdo drejtim dhe se po ofronte mbështetje kritike për Ukrainën për të mbështetur të drejtën e saj për vetëmbrojtje, të sanksionuar në kartën e OKB-së”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

TË FUNDIT

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...


Sondazh