100 ditë luftë në Ukrainë, Putin shkarkon 5 gjeneralë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shkarkuar këtë javë 5 gjeneralë nisur nga vështirësitë të Moska po has në pushtimin e Ukrainës.

Ggazeta ruse “Pravda”, konfirmon këtë lajm duke iu referuar një drekreti të Ministrisë së Brendshme.

Shkarkimi i 5 gjeneralëve që kanë mbajtur pozicione drejtuese në ushtri, vjen pak javë pasi 2 gjeneralë të tjerë u shkarkuan për performancë të dobët në Ukrainë.

Shërbimi i inteligjencës britanike thotë se gjenerali Serhiy Kisel u shkarkua pasi nuk arriti të merrte në kontroll Kharkiv.

Ndërsa Igor Osipov, u largua nga detyra pasi Rusia humbi anijen ‘Moskva’ në detin e Zi në Prill.

Nga ana tjetër kryekomandanti për luftën në Ukrainë, gjenerali Alexander Dvornikov nuk është shfaqur publikisht prej disa javësh.

Kjo gjë ka nxitur spekulime duke bërë që zyrtarë amerikanë të mendojnë se mund të jetë hequr nga detyra.

Të paktën 25 gjeneralë dhe komandantë rusë janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë.

Putin gjithashtu ka larguar nga detyra më shumë se 100 anëtarë të ‘ushtrisë private’ të cilët kanë refuzuar që të luftojnë në Ukrainë.

Gjithashtu qindra persona kanë dezertuar nga ushtria.

Deri tani, pushtimi i Ukrainës nuk ka shkuar sipas planeve të Rusisë.

Zyrtarë perëndimorë përllogarisin mbi 15 mijë rusë të vrarë, ndërsa Ukraina pretendon për 30 mijë të vrarë.

Sot mbushen 100 ditë nga lufta në Ukrainë, e cila nisi më 24 shkurt me sulm të paprovokuar dhe pa shpallur zyrtarisht luftë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?