Putin premton kalim të sigurt të grurit, pritet marrëveshje me Turqinë e OKB-në

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin shprehet se ai nuk do të bllokojë kalimin e grurit nga portet e Detit të Zi, duke përfshirë edhe portet që janë nën kontrollin e ukrainasve.

“Jeni të mirëpritur të eksportoni [grurin] nëpërmjet porteve detare nën kontrollin ukrainas, para së gjithash, nga portet e Detit të Zi: Odesa dhe portet aty pranë. Ne nuk i kemi minuar portet e Ukrainës. I kam thënë shumë herë  kolegëve tanë të pastrojnë minat që anijet e ngarkuara me grurë të largohen nga këto porte, ne do të garantojmë kalimin e sigurt të tyre, pa probleme”, u shpreh shefi i Kremlinit

Presidenti i Senegalit dhe lideri i Bashkimit Afrikan, Macky Sall, u takua me presidentin rus për ta bindur atë që të lejonte kalimin e grurit nga Ukraina për të parandaluar një zi buke masive në vendet e kontinentit.

Për momentin duket se është e mundur të arrihet  një marrëveshje katërpalëshe mes Rusisë, Ukrainës, Turqisë dhe OKB-së.

“Kemi parë shumë komente pozitive që vijnë nga kryeqytete të ndryshme, gjë që na jep zemër. Por unë nuk jam në gjendje të konfirmoj datat”, theksoi zëdhënësi i OKB.

Një zgjidhje tjetër mund të jetë Minsku. Lukashenko tha se ishte i hapur për të lejuar transitin e grurit të Ukrainës nëpërmjet Bjellorusisë në portet e Detit Baltik nëse lejohet të transportojë mallra bjelloruse nga këto porte.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

TË FUNDIT

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...


Sondazh