Ukraina dënon komentin e Macron për të ‘mos turpëruar Rusinë’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka dënuar komentin e bërë nga Presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili tha të shtunën se Rusia nuk duhet turpëruar për pushtimin e Ukrainës.

Macron insiston se Putin ka bërë “një gabim historik”, por sipas tij është e rëndësishme që Rusia të mos turpërohet ditën që luftimet do të ndalen dhe kërkoi që kjo të arrihet përmes kanaleve diplomatike.

Kuleba duke iu përgjigjur kësaj deklarate të Macron tha se thirrjet për të shmangur turpërimin e Rusisë vetëm sa turpërojnë Francën dhe çdo vend tjetër që bën thirrje për një gjë të tillë.

“Rusia ka turpëruar veten”, tha Kuleba duke bërë thirrje që të punohet për t’i dhënë fund lutës dhe shpëtuar jetë.

Presidenti ukrainas, Zelenski në një përgjigje për komentin e Macron tha se është Putin që jep urdhra për të vrarë fëmijë dhe djegur kisha dhe kjo padyshim që e turpëron para gjithë botës.

Macron është përpjekur që të dialogojë me Putin që prej 24 kushtit kur Moska nisi pushtimin e Ukrainës si dhe të tentojë të luajë rolin e ndërmjetësit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Misioni i Lipës, të mbushë thasët me lekë’, këngëtari i njohur kritika ‘Sunny Hill’

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, në një intervistë për Euronews Albania kritikoi ashpër babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa, njëkohësisht...

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

TË FUNDIT

‘Misioni i Lipës, të mbushë thasët me lekë’, këngëtari i njohur kritika ‘Sunny Hill’

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, në një intervistë për Euronews Albania kritikoi ashpër babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa, njëkohësisht...

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...


Sondazh