Faqja e internetit e qeverisë ruse hakerohet me mesazhe pro Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një faqe interneti e qeverisë ruse është hakuar gjatë fundjavës, duke bërë që një kërkim në internet për faqen të çojë në një shenjë “Lavdi Ukrainës” në gjuhën ukrainase, raporton Euronews.

Faqja e internetit e Ministrisë së Ndërtimit, Strehimit dhe Shërbimeve të Rusisë u vu në shënjestër pasi shumë prej kompanive shtetërore të vendit dhe organizatave të lajmeve pësuan përpjekje hakerimi që nga pushtimi i qeverisë ruse në Ukrainë më 24 shkurt.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA citoi një përfaqësues të ministrisë të dielën të ketë thënë se faqja ishte e mbyllur, por të dhënat personale të përdoruesve ishin të mbrojtura.

Faqja e internetit funksiononte normalisht deri të hënën.

RIA tha se media të tjera kishin raportuar se hakerët po kërkonin një shpërblim për të parandaluar zbulimin publik të të dhënave të përdoruesve.

Sulmet kibernetike me dy vendeve kanë qenë të shumta që nga nisja e pushtimit më 24 shkurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Ambasadori amerikan: Rusia të mos e mbyllë ambasadën

Rusia fajëson Perëndimin për çështjen e sigurisë ushqimore

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?