Rusia voton largimin nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti rus ka miratuar dy projektligje që i japin fund juridiksionit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Rusi, pasi ajo njoftoi se do të largohej nga gjykata në mars në mes të konfliktit në Ukrainë.

GJEDNJ synon të zbatojë dhe mbrojë të drejtat civile dhe politike të qytetarëve të kontinentit, dhe kjo më parë ofronte një mënyrë për të ndjekur çështjet ligjore dhe të të drejtave të njeriut kundër Rusisë, të cilat ose ishin refuzuar ose injoruar nga gjykatat ruse, raporton BBC.

Njëri prej projektligjeve heq Rusinë nga juridiksioni i gjykatës dhe projektligji i dytë cakton 15 marsin si pikën e fundit, që do të thotë se vendimet kundër Rusisë të marra pas kësaj date nuk do të zbatohen, raporton agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës e përjashtoi Rusinë nga organizata më 15 mars, pjesë e së cilës GJEDNJ është, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Rusia ka thënë se ka vendosur në mënyrë të pavarur të largohet nga Këshilli i Evropës. Ish-presidenti Dmitry Medvedev është shprehur se dalja e Rusisë nga organizata përfaqësonte një mundësi për të rivendosur dënimin me vdekje, të cilin rregullat e Këshillit të Evropës e ndalojnë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?