Vizita në Kiev ‘mesazh i unitetit europian’, thotë Macron

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre liderët e BE-së kanë udhëtuar në Kiev, në një përpjekje për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Sipas raportimit nga Reuters, citohet se Macron ka thënë: “Është një moment i rëndësishëm. Është një mesazh uniteti që po u dërgojmë ukrainasve”.

I pyetur se pse po zhvillohej vizita tani, një zyrtar i Elysee tha se liderat menduan se ishte më mirë ta bënin këtë takim përpara një samiti të BE-së ku do diskutohej oferta e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, raporton BBC.

Scholz është sulmuar për mungesën e dërgimit të armëve të mjaftueshme në Ukrainë, por ambasadori i vendit në Berlin, Andrij Melnyk, tha se ai priste që Scholz të merrte një angazhim për armët e rënda që ishin premtuar prej kohësh, por që nuk janë dorëzuar ende.

Scholz ka hedhur poshtë kritikat se ai ka frenuar mbështetjen ushtarake, duke u përgjigjur duke thënë se Gjermania ishte një nga mbështetësit më të mëdhenj ushtarakë dhe financiarë të Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

Shemi: Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim, nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh