Rusia premton hakmarrje për bllokimin e transitit drejt Kaliningradit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Rusia është e acaruar dhe po kërkon me ngulm që BE të zhbllokojë menjëherë kalimin transit drejt Kaliningradit përmes Lituanisë.

Pasi Ministria e Jashtme ruse thirri për sqarim ambasadorin e BE në Moskë, sekretari i Këshillit Rus të Sigurisë reagoi me tone kërcënuese.

“Rusia do të reagojë ndaj akteve armiqësore. Aktualisht po hartojmë masat përkatëse në një format ndërinstitucional dhe do t’i miratojmë ato së shpejti. Pasojat e tyre do të kenë një impakt domethënës dhe negativ ndaj popullsisë së Lituanisë”, thuhet në reagim.

Nga ana e tyre, autoritetet lituaneze kanë mohuar përgjegjësinë. Sipas tyre, ndaj Kaliningradit nuk është vendosur asnjë bllokadë, por vetëm sa është zbatuar një masë që përfshihet në paketën e sanksioneve.

“Lituania nuk ka interes të përshkallëzojë asgjë, por sanksionet duhet të përmbushen. Është ironike të flasë për shkelje të një traktati ndërkombëtar një shtet ku nuk ka ngelur traktat ndërkombëtar pa u shkelur”, u shpreh Ingrida Simonyte, kryeministre e Lituanisë.

Sanksionet kanë nisur të aplikohen nga kompania kryesore hekurudhore lituaneze në aksin që lidh Kaliningradin dhe Moskën përmes një pjese të territorit të saj dhe Bjellorusisë.

Furnizimet për enklavën që Rusia mbajti pas Luftës së Dytë Botërore mund të bëhen përmes detit dhe tokës, gjithmonë nëse nuk transportohen produkte të prekura nga sanksionet e vendosura pas agresionit ndaj Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Droni ‘Bayraktar’ i blerë me fonde nga populli i Lituanisë shkon në Ukrainë

Një dron 'Bayraktar' TB2 i prodhuar nga Turqia, i blerë nga Lituania për Ukrainën pas një fushate popullore financimi, pritet të dërgohet në Kiev...

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

TË FUNDIT

Droni ‘Bayraktar’ i blerë me fonde nga populli i Lituanisë shkon në Ukrainë

Një dron 'Bayraktar' TB2 i prodhuar nga Turqia, i blerë nga Lituania për Ukrainën pas një fushate popullore financimi, pritet të dërgohet në Kiev...

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...