‘Fund hegjemonisë së Perëndimit’, Putin: Bota ka nevojë për sistem multipolar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pak ose aspak referencë për Ukrainën dhe shumë kritika për Perëndimin karakterizuan fjalimin e Vladimir Putin në forumin BRICS.

Presidenti rus bëri thirrje për një bashkëpunim më të madh mes ekonomive në zhvillim, si mënyrë për të dalë nga kriza ekonomike globale.

“Vetëm përmes një bashkëpunimi të ndershëm dhe me përfitim reciprok mund të gjejmë rrugën për të dalë nga kriza që ka përfshirë ekonominë botërore, si pasojë e veprimeve të sëmura dhe egoiste të disa vendeve”, tha Vladimir Putin, president i Rusisë.

Por përtej bashkëpunimit, synimi i Putin mbetet ndryshimi i rendit botëror dhe zhbërja e hegjemonisë së Perëndimit.

“Jemi të bindur se tani, më shumë se kurrë, lidershipi i vendeve të BRICS-it nevojitet për të zhvilluar një kurs unifikues dhe pozitiv drejt formimit të një sistemi multipolar të marrëdhënieve ndër-qeveritare”, u shpreh Putin.

Me përfshirjen e Brazilit, Rusisë, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut, grupi BRICS bën së bashku vendet kryesore me ekonomitë në zhvillim. Prej tyre, vetëm Brazili ka vendosur sanksione ndaj Moskës për agresionin ndaj Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...