Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse në Sofje.

“Ua bëj të qartë të gjitha vendeve, jo vetëm Rusisë por kujtdo që punon kundër interesave të Bullgarisë, Bullgaria ka shërbime që punojnë për interesat e saj”, tha Kiril Petkov, kryeministër i Bullgarisë.

Petkov nënvizoi se nuk mund të thoshte shumë për shkak të informacionit të klasifikuar, por saktësoi se për shumicën e të dëbuarve, statusi diplomatik ishte vetëm një mbulim.

“Ne presim që avioni me 70 diplomatët të kthehet në Moskë të dielën”, u shpreh Petkov.

Ndërsa presidenti bullgar Rumen Radev nuk doli me një qëndrim zyrtar.

“Shpresoj që kryeministri të ketë dalë me këtë qëndrim në bazë të informacioneve solide dhe të besueshme, si dhe të ketë marrë parasysh pasojat”, theksoi Rumen Radev, president i Bullgarisë.

Të 70 diplomatët rusë duhet të largohen nga Bullgaria brenda 3 korrikut.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

TË FUNDIT

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?