Hakerët rusë sulmojnë kompaninë më të madhe të energjisë në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hakerat rusë kryen një sulm kibernetik ndaj konglomeratit më të madh privat të energjisë në Ukrainë, si hakmarrje për kundërshtimin e pronarit të tij ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, tha kompania të premten.

DTEK Group, i cili zotëron termocentrale në pjesë të ndryshme të Ukrainës, tha se qëllimi i hakimit ishte destabilizimi i proceseve teknologjike të firmave të tij të shpërndarjes dhe prodhimit, përhapja e propagandës rreth operacioneve të kompanisë dhe largimin nga konsumatorët ukrainas.

Ndikimi aktual i hakerimit, dhe cilat sisteme kompjuterike janë shkelur, është i paqartë. Nuk ka raportime për ndërprerje të shkaktuara nga sulmi.

Incidenti i hakerimit u zbulua disa ditë pasi Rinat Akhmetov, njeriu më i pasur i Ukrainës dhe pronari i DTEK, paditi Rusinë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut me pretendimin se i kushtoi miliarda dollarë dëme të të drejtave pronësore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?