Armët e Ukrainës, çfarë pajisjesh ushtarake po jep bota?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina ka rinovuar thirrjen e saj për më shumë furnizime me armë për t’i rezistuar pushtimit rus.

Presidenti Volodomyr Zelensky tha në takimin e kësaj jave të NATO-s: “Ne duhet të thyejmë avantazhin e artilerisë ruse. Ne kemi nevojë për sisteme shumë më moderne.”

Nëse Ukraina nuk do të merrte armët e nevojshme për të mposhtur Rusinë, tha ai, udhëheqësit e NATO-s do të përballeshin me një luftë të ardhshme me Moskën vetë.

Sasi të mëdha pajisjesh ushtarake i janë dhënë Ukrainës nga më shumë se 30 vende, por armatimi i rëndë ka qenë i ngadalshëm për të mbërritur dhe në disa zona trupat ukrainase janë goditur rëndë.

Cilat vende po japin më shumë?

Për sa i përket shpenzimeve, SHBA-ja është zotuar të sigurojë shumë më tepër se çdo vend tjetër individual.

Mbretëria e Bashkuar dhe Polonia janë zotuar të shpenzojnë shumat e dyta dhe të treta më të mëdha.

Për sa i përket parave të shpenzuara tashmë, Shtëpia e Bardhë thotë se SHBA-ja ka dhënë 6.3 miliardë dollarë (5.2 miliardë £) ndihmë për Ukrainën që kur presidenti Joe Biden mori detyrën në janar 2021.

Mbretëria e Bashkuar thotë se ka siguruar 1.6 miliardë dollarë (1.3 miliardë £) , me 1.2 miliardë dollarë të tjerë në tubime, që nga fillimi i luftës.

Presidenti Zelensky ka apeluar për më shumë fonde dhe ka thënë se kostoja mujore e mbrojtjes për Ukrainën ishte rreth 5 miliardë dollarë (4.1 miliardë paund).

Cilat janë sistemet kryesore?

Profesionistët ushtarakë thonë se suksesi në fushën e betejës kërkon një gamë të madhe armatimesh, si dhe trajnime, pjesë këmbimi dhe mbështetje të tjera.

“Asnjë sistem armësh nuk është një plumb argjendi,” sipas gjeneralit Mark Milley, Kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit të SHBA.

Megjithatë, disa sisteme armësh besohet se kanë luajtur rol kyç në konflikt deri më tani, siç më poshtë renditen:

  • Raketa me rreze të gjatë
  • Armët antitank
  • Tanke
  • Dronët
  • Mbrojtjet ajrore

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?