Luftime të ashpra në qytetin lindor nën kontrollin e Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina thotë se forcat e saj po durojnë granatimet intensive ruse në qytetin lindor të Lysychansk, por mohon pretendimet se janë të rrethuar.

Bëhet fjalë për qytetin e fundit të mbajtur nga Ukraina në Luhansk, pjesë e rajonit industrial të Donbasit. Rusia pushtoi qytetin e afërt të Severodonetsk muajin e kaluar.

“Ne s’gjejmë kohë për të shuar zjarret e mëdha në Lysychansk,” tha guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai.

Rusia gjithashtu ka gjuajtur më shumë raketa në qytete në veri dhe jug.

Binarët hekurudhor dhe linjat elektrike në qytetin verior të Kharkivit u dëmtuan në një seri sulmesh. Nuk raportohet për viktima.

Qyteti jugor i Mykolaiv – në një rrugë kyçe për në qytetin port të Odesa – u trondit nga disa shpërthime.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat e saj ajrore kishin shkatërruar pesë poste komanduese të Ukrainës dhe disa depo municionesh, por ky pretendim nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Shpërthimet erdhën një ditë pasi rusët vranë më shumë se 20 njerëz në një sulm me raketa në një bllok banesash pranë Odesës.

Rusia po përqendron ofensivën e saj tokësore në Donbas dhe guvernatori Haidai tha se zjarri i artilerisë po godiste Lysychansk nga disa drejtime.

Por një zëdhënës i Gardës Kombëtare të Ukrainës mohoi pretendimet e separatistëve të Luhansk të mbështetur nga Rusia se ata kishin rrethuar qytetin.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?