Supa ukrainase i shtohet listës së trashëgimisë të UNESCO-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia kulturore e OKB-së ka shtuar gatimin e borsch – një supë e bërë zakonisht me panxhar dhe patate – në Ukrainë, në listën e saj të trashëgimisë kulturore të rrezikuar.

UNESCO tha se lufta në Ukrainë kishte “kërcënuar” gatimin e borsch.

“Fitorja në luftë për borsch është e jona!” tha Ministri i Kulturës i Ukrainës, Oleksandr Tkachenko.

Ministria e Jashtme e Rusisë e përqeshi veprimin duke deklaruar se versioni rus i gjellës nuk ka nevojë për mbrojtje.

Borsch është një supë zakonisht me ngjyrë të kuqe nga panxhari – megjithëse ekzistojnë edhe varietete jeshile dhe të bardha.

Ndërsa Ukraina e konsideron borschin si pjatën e saj kombëtare, ai gjithashtu konsumohet gjerësisht në Rusi, vende të tjera ish-sovjetike dhe Poloni. Si rezultat, origjina e saj është e diskutueshme.

Ka shumë pretendime se nga e ka origjinën gjella, si duhet të shkruhet emri i saj, nëse përfshin mish apo jo, madje edhe nëse duhet të përfshihet kosi sipër supës apo jo.

Vitet e fundit, statusi i saj si një pjatë ukrainase ose ruse është debatuar ashpër në mediat sociale, duke çuar në atë që disa e kanë quajtur “luftërat borsch”.

 

 

1 COMMENT

  1. Lum si Ukraina, me nje lufte i kapi te gjithe ne nje dore me NATO, BE, UNESKO dhe nuk do ishte cudi edhe nje vend permanent ne Keshillin e Sigurimit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?