Ushtarët ukrainas përshkruajnë vijën e frontit: Është e tmerrshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtarët ukrainas që janë kthyer nga vija e frontit në rajonin e Donbasit, ku Rusia i ka dhënë jetë një ofensive të ashpër, e kanë cilësuar situatën atje si “ferri në Tokë”.

Agjencia “Associated Press” intervistoi disa luftëtarë, që përshkruan krahas kushteve në frontin lindor edhe gjendjen emocionale që po shkakton lufta.

 “Morali i djemve tanë është i lartë. Ata po e mundin dhe do ta mundin armikun derisa ta asgjësojnë komplet dhe të kthehemi në kufijtë e 2014-s, përfshirë Krimenë. Ishte shumë e vështirë për ne. Na është dashur të luftojmë në kushte çnjerëzore dhe kjo është e vështirë t’i shpjegohet dikujt që nuk e ka idenë. Atje po luftohet për jetë a vdekje. Detyra është të shkatërrojmë armikun, cilatdo qofshin pasojat,” – u shpreh Artem Ruban, ushtar i batalionit Svoboda.

Ndërkohë në Sloviansk, një magazinë peshku është kthyer në vatër për shpërndarjen e ushqimeve për njësitë ushtarake lokale, duke u dhënë atyre një pritje njerëzore, pavarësisht tmerreve të frontit.

Ndërsa trupat ruse, pasi morën nën kontroll Sievierodonjeckun, tani po përpiqen të rrethojnë qytetin e Liziçanskut.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?