Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto ditë të nxehta shumë qytetarë kanë vendosur edhe të pushojnë për të harruar paksa luftën.

“Ne zakonisht në verë shkonim në Krime, sepse jemi nga Krimeja. E sot edhe ajo rrugë që kishim edhe pse e vështirë na u mohua. Nuk mund të shkojmë atje për pushime. Unë qaj çdo ditë, nuk kam përjetuar kurrë kaq shumë stres”, thotë Sapyga, refugjate nga Krimeja.

“Këtë vit kishim planifikuar të shkonim në Detin e Zi, planifikuam të shkonim jashtë Turqi ose Egjipt për të parë diçka interesante, në mënyrë që djali im të shihte piramidat egjiptiane, të shihte të tjera kultura. Këto ishin planet e nuk mendonim se do të shkonte kështu”, shprehet Ivan Sukhanov, inxhinier nga Kievi.

Gjatë muajve të nxehtë të verës plazhet e Kievit mbushen me pushues.

Por në fundjavën e parë të korrikut, pavarësisht temperaturave të larta  askush nuk nxiton të gjejë një vend për të marrë rreze dielli . Edhe pse trupat ruse janë tërhequr  kryeqyteti është e duke jetuar me ritme të ngadalta, por jeta nuk është ndalur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Studentja serbe: S’kam frikë të flas shqip, në Tiranë kam njerëz që i quaj familje

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

TË FUNDIT

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Studentja serbe: S’kam frikë të flas shqip, në Tiranë kam njerëz që i quaj familje

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?