Nënshkruhen protokollet e pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

30 anëtarët e NATO-s do të nënshkruajnë sot  protokollet e pranimit për Suedinë dhe Finlandën duke dërguar ofertat e anëtarësimit  për miratim legjislativ në parlamentet e vendeve anëtare.

30 ambasadorët dhe përfaqësuesit e përhershëm duhet të miratojnë zyrtarisht vendimet e samitit të NATO-s, të përcaktuara një javë më parë kur aleanca mori vendimin historik për të ftuar Finlandën dhe Suedinë që ti bashkohen aleancës.

Pavarësisht marrëveshjes, miratimi parlamentar në Turqi mund të përbëjë ende problem.  Edhe pse parimisht Ankaraja hoqi bllokadën sërish udhëheqësi turk Erdogan paralajmëroi se Turqia mund të bllokojë procesin nëse të dy vendet nuk përmbushin plotësisht kriteret e kërkuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...

TË FUNDIT

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...

Vuçiçit i kërkohet debat në Kuvend për reciprocitetin me Kosovën

Partia Popullore e Serbisë njoftoi se i ka dorëzuar kryetarit të Kuvendit serb, një iniciativë për mbajtjen urgjente të seancës së posaçme për të...

SHBA-të japin edhe një miliard dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar një tjetër ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, prej një miliard dollarësh. Ndihma vjen pasi Agjencia Amerikane për...


Sondazh