Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës.

Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja palët

Ndërsa Rusia dyfishoi përpjekjet e saj për të pushtuar rajonin lindor të Donbasit ushtria ukrainase pretendon se ka ndalur disa aksione pasi bombardimet vranë të paktën tetë civilë, duke plagosur 25 të tjerë.

Separatistët pro rusë thonë se sulmet ukrainase kanë vrarë katër civilë nga ana e tyre.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë dënoi sulmin në Kharkiv dhe në Donetsk, ku ai tha se dy sisteme raketore të prodhuara nga SHBA dhe magazinat e tyre ishin goditur “nga raketa me precizion të lartë të lëshuar nga ajri”.

Në Donbas beteja e artilerisë po vazhdon prej muajsh. Trupat ukrainase duhet të mbështeten në armët e blinduara të ndërtuara gjatë Bashkimit Sovjetik. Shumë nga ata që luftojnë nuk janë ushtarë karriere.

“Në fillim luftimet ishin të vështira, por tani jemi mësuar. Shtëpia ime është afër. Në fillim ishte e vështirë të kuptoja se në qytetin tim të lindjes po ndodhte luftë”, shprehet Maxim, ushtar ukrainas.

“Gjëja më e rëndësishme është që morali të mbetet i lartë. Dhe se ne nuk e nënvlerësojmë veten. Gjithçka do të shkojë mirë. Ukraina do të fitojë”, thekson Serhi një tjetër ushtar.

Në Kiev, kryeministri irlandez Micheal Martin u takua me Presidentin Volodymyr Zelensky. Udhëheqësi ukrainas ka thënë se artileria e dorëzuar si pjesë e ndihmës ushtarake perëndimore për kombin e rrethuar “po funksionon shumë fuqishëm” dhe po jep goditje të dukshme në magazinat në zonat e pushtuara nga Rusia.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?