Rusët dhe ukrainasit dakord me ndërmjetësimin e turqve për eksportin e grurit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pak pamje, pak detaje, por shumë optimizëm të paktën tek Kombet e Bashkuara pas takimit të mbajtur në Turqi mes rusëve dhe ukrainase, për zhbllokimin e grurit ukrainas të bllokuar në portet e detit të Zi. Pas takimit, sekretari i përgjithshëm i OKB-së nuk e fshehu optimizmin.

 “Sot në Stamboll kemi bërë një hap të rëndësishëm përpara në garantimin e eksportit të drithërave ukrainase përmes detit të Zi. Në një botë të errët si pasojë e krizës globale, të paktën sot pamë një rreze shprese,” – u shpreh Antonio Guterres.

Negociatat, sërish me OKB-në si vëzhgues, do të vijojnë javën e ardhshme.

 “Më shumë punë teknike nevojitet për të materializuar progresin, por vrulli është i qartë. Në fund, qëllimi i të gjitha palëve nuk është një marrëveshje mes Rusisë dhe Ukrainës, por një marrëveshje për gjithë botën,” – shtoi Guterres.

Lufta në Ukrainë ka thelluar krizën ushqimore botërore, menjëherë pas krizës së pandemisë, në një kohë kur Kievi është një nga eksportuesit e parë në botë të drithërave.

Për momentin nuk janë dhënë detaje mbi bisedimet e zhvilluara. Deri tani, Moska ka kërkuar të inspektojë anijet për të verifikuar që nuk transportojnë armë për Ukrainën, ndërsa kjo e fundit ka kërkuar garanci nga sulmet ruse, pas heqjes së minave në portet e saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?