BE e cilëson të motivuar politikisht lëvizjen e Rusisë për reduktimin e gazit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Njoftimi i fundit i Gazprom për të reduktuar më tej furnizimin përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një “hap i motivuar politikisht”, tha të martën Komisionerja Evropiane për Energjinë Kadri Simson, përpara një takimi me ministrat e energjisë të BE-së në Bruksel.

“Nuk ka asnjë arsye teknike për ta bërë këtë. Ky është një hap i motivuar politikisht dhe ne duhet të jemi gati për këtë”, tha Simson.

Të hënën, kompania shtetërore ruse e energjisë tha se do të reduktojë më tej rrjedhat e gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1 nga e mërkura, pasi ndalon një tjetër turbinë për riparime. Tubacioni është një arterie jetike që lidh rezervat e mëdha të gazit të Rusisë me Evropën nëpërmjet Gjermanisë.

Kapaciteti ditor nga ora 7:00 e mëngjesit (me orën e Moskës) 27 korrik do të jetë deri në 33 milionë metra kub”, tha kompania në një deklaratë. Nord Stream 1 ka një kapacitet prej rreth 160 milionë metra kub në ditë.

Simson tha se njoftimi i Gazprom “nënvizoi edhe një herë se ne duhet të jemi gati për shkurtimet e mundshme të furnizimit nga Rusia në çdo moment”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?