Anija e parë me drithin ukrainas arrin në ujërat turke

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Anija e parë e me drithë që niset nga Ukraina që nga pushtimi i Rusisë ka mbërritur në ngushticën e Bosforit të Turqisë.

Razoni, që mban 26.000 ton misër, do të inspektohet të mërkurën në mëngjes përpara se të vazhdojë udhëtimin e tij për në Liban.

Rusia ka bllokuar portet e Ukrainës që kur e pushtoi në shkurt, duke shkaktuar mungesën globale të ushqimit.

Sipas kushteve të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB muajin e kaluar, të dyja palët kanë rënë dakord që dërgesat mund të rifillojnë.

Ukraina tha se anijet e saj detare do të udhëheqin anijet e ngarkesave nëpër ujërat që janë minuar.

Në fjalimin e tij të zakonshëm të mbrëmjes të martën, presidenti Volodimir Zelenski tha se dëshironte të shihte që eksportet e grurit të bëhen përsëri të rregullta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Anija e parë me grurë niset nga porti i Odesës

Miliarderi ukrainas vritet nga raketat ruse

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh