SHBA shpall ‘non grata’ të dashurën e presidentit Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndërmarrë sanksione ndaj oligarkëve të tjerë rusë.

Mes të sanksionuarve është edhe kampionia olimpike Alina Kabaeva e cila sipas raportimeve ka qenë e dashura e presidentit Putin me të cilën thuhet se ka katër fëmijë.

Departamenti amerikan i Thesarit ngriu vizën për 39-vjeçaren dhe vendosi kufizime mbi pronat e saj. Kabaeva ka qenë anëtare e Dumës ruse dhe është presidentja e një kompanie mediatike e cila ka promovuar pushtimin rus në Ukrainë.

Në muajin maj Britania dhe BE sanksionuan po ashtu Kabaevën.

Listës së oligarkëve të sanksionuar I shtohet edhe Andrey Guryev, I cili zotëron pasurinë Ëitanhurst, një rezidencë me 25 dhoma gjumi që konsiderohet të jetë pasuria e dytë më e madhe në Londër pas Pallatit Buckingham.

SHBA bllokoi gjithashtu lëvizjen e jahtit të tij prej 120 milionë dollarësh, Alfa Nero, dhe sanksionoi edhe djalin e tij.

Departamenti amerikan i Tregtisë tha se 25 avionë Airbus që operohen nga kompani ruse, kanë shkelur rregullat e kontrollit të eksporteve të SHBA-së dhe u futën po ashtu në listën e sanksioneve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh