Termocentrali bërthamor jashtë kontrollit, AI: Ukraina e Rusia po rrezikojnë civilët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë “është plotësisht jashtë kontrollit”.

Sipas shefit bërthamor të OKB-së, situata po bëhet çdo ditë e më e rrezikshme në uzinën e Zaporizhzhya në Ukrainën juglindore, të cilën trupat ruse e morën në fillim të marsit, menjëherë pasi filloi pushtimi i tyre në Ukrainë.

“Që çdo objekt bërthamor të funksionojë normalisht dhe në mënyrë të sigurt, ka një sërë parimesh dhe normash që duhen respektuar. Dhe kur shikojmë situatën  shumë unike që kemi në Zaporizhzhya, shohim se shumica e normave nëse jo të gjitha, po shkelen”, shprehet Rafael Grossi, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Grossi i ka bërë një lutje urgjente Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin  për të stabilizuar situatën dhe për të shmangur një aksident bërthamor.

Diku tjetër në frontin e betejës, Ministria e Mbrojtjes ruse ka pretenduar se raketat e saj kanë shkatërruar një depo që përmbante armë të furnizuara nga Polonia në rajonin Lviv të Ukrainës.

Në të njëjtën ditë, ushtria e Ukrainës publikoi pamjet e forcave të saj duke lëshuar sistemet raketore HIMARS të furnizuara nga SHBA.

Në një raport të ri nga Amnesty International, të dyja palët janë kritikuar për rrezikimin e civilëve në taktikat e tyre luftarake.

Rusia me sulmet e saj pa dallim me raketa dhe Ukraina për vënien në rrezik të civilëve duke krijuar baza dhe sisteme të operimit të armëve në zonat e banuara.

Ndërkohë, presidenti i Ukrainës Zelenski ka falënderuar ministrin e Jashtëm të Estonisë për mbështetjen  që ka dhënë . Në veçanti për fondet shumë të nevojshme për rindërtimin e infrastrukturës së dëmtuar të Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh