Ankorimi ende larg, asnjë anije ukrainase me grurë s’ka mbërritur në destinacion

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Anija e parë me drithë që la Ukrainën nuk ka mbërritur ende në destinacionin e saj, Tripoli të Libanit, për shkak se nuk është gjetur ende një blerës i ngarkesës prej 26 mijë tonë misër.

Lajmin e ka bërë të ditur ambasadori ukrainas në Liban, Ihar Ostash, përmes një postimi në rrjetin social Facebook.

“Aktualisht jemi në Tripoli, por aksesi në port i anijes së parë me drithëra të nisur nga Odesa do të vonohet”, deklaroi diplomati ukrainas.

Një tjetër anije, “Polarnet”, ka kryer itinerarin e saj dhe ka shkarkuar ngarkesën në Dernicë të Turqisë. Duke folur për mediat, kapiteni i anijes dha detaje mbi udhëtimin e vështirë.

“Tre anijet ndoqën një rrugë të paracaktuar nga Qendra e Përbashkët e Koordinimit. Deri në Stamboll, ato kaluan zona të rrezikshme dhe korridore detare, që vetëm së fundmi ishin pastruar nga minat nënujore”, thotë Ahmet Yucel Alibeyler, kapiten i anijes “Polarnet”.

Anije të tjera janë ende rrugës për në destinacione të ndryshme. Dërgesat janë rezultat i një marrëveshjeje mes Ukrainës dhe Rusisë, të ndërmjetësuar nga Turqia.

Akordi synon të lehtësojë krizën e urisë, që po kërcënon një seri vendesh në mbarë botën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?