Kievi gati për të gjithë skenarët pas tensioneve në centralin bërthamor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është dita e 169-të e luftës në Ukrainë. Gjatë ditës së kaluar, forcat ruse bombarduan Mykolaiv dhe Bakhmut, si dhe rajonin e Dnipropetrovsk, thanë autoritetet ukrainase.

Situata rreth termocentralit bërthamor Zaporizhia është ende e tensionuar. Ministrat e jashtëm të shtatë vendeve më të zhvilluara të botës (G7) i kërkuan Rusisë që menjëherë t’i dorëzojë Ukrainës kontrollin e centralit bërthamor më të madh në Evropë dhe Moska dërgoi një kërkesë për të mbajtur sot një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku do të diskutohej çështja e këtij centrali bërthamor ukrainas.

Eksportet e drithit nga Ukraina janë rritur, ndaj vlerësohet se marrëveshja për drithë e nënshkruar në Stamboll ka filluar të japë rezultate.

Ngjarjet kryesore:

  • Letonia e ka shpallur Rusinë një shtet që mbështet terrorizmin
  • G7: Veprimet ruse rrisin ndjeshëm rrezikun bërthamor
  • Eksportet e grurit nga Ukraina u rritën, marrëveshja e drithit nga Stambolli po jep rezultate
  • Të paktën shtatë persona vdiqën në sulmin rus në Bakhmut, Mykolaiv u granatua
  • Kreditorët e Ukrainës ranë dakord për një ngrirje dyvjeçare të borxhit
  • Perëndimi premtoi 1.5 miliardë euro ndihmë ushtarake për Kievin
  • Guterres bën thirrje për t’i dhënë fund aktiviteteve rreth termocentralit në Zaporizhia

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?