Shpërthimet në Krime goditën ndjeshëm marinën ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shpërthimet në një aeroport të operuar nga Rusia në Krime këtë javë kanë “degraduar ndjeshëm” flotën e saj detare të Detit të Zi, thotë Ministria e Mbrojtjes sw Mbretërisë së Bashkuar.

Baza e Saky në perëndim të Krimesë së sunduar nga Rusia u trondit nga një varg shpërthimesh të martën, duke vrarë një person.

Shpërthimet çuan në humbjen e tetë avionëve luftarakë rusë, tha Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës.

Ukraina nuk e ka marrë përgjegjësinë, por imazhet satelitore sugjerojnë mundësinë e një sulmi të synuar.

Shkaku i shpërthimeve është i paqartë, por të paktën pesë avionë luftarakë-bombardues dhe tre avionë me shumë funksione janë “pothuajse me siguri të shkatërruar ose dëmtuar rëndë”, thuhet në deklaratë.

Humbja e tetë avionëve luftarakë do të bëjë vetëm një dëmtim të vogël në flotën e përgjithshme të avionëve të Moskës, por do të jetë një pengesë e rëndësishme për flotën e Marinës ruse në Detin e Zi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?