Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor në Bali të Indonezisë.

Lajmin e ka bërë të ditur presidenti indonezian, i cili ka deklaruar se ka zhvilluar biseda telefonike me dy liderët, të cilët i kanë konfirmuar pjesëmarrjen.

Ky do të jetë samiti i parë global që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës dhe kur tensionet në Azinë e Paqësorit janë rritur për shkak të Tajvanit.

Gjithashtu, ai do të shënojë herën e parë që presidenti Xi lë Kinën që prej janarit të vitit 2020, kur vendi i tij mbylli kufijtë për shkak të pandemisë së COVID-it.

Që prej atëherë, ai e ka lënë tokën mëmë vetëm një herë, për 25-vjetorin e kthimit të Hong Kongut tek Kina, më 1 korrik të këtij viti.

Samiti do të jetë gjithashtu i shumëpritur edhe për pjesëmarrjen e presidentit amerikan Joe Biden. Ende nuk dihet nëse shefi i Shtëpisë së Bardhë do të takohet me Putin, ndërkohë që flitet për një takim kokë me kokë me presidentin Xi, përpara ose në kuadër të eventit.

Marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Pekinit janë rritur për shkak të çështjeve të të drejtave të njeriut, tregtisë dhe vizitës së fundit të kryetares së Kongresit amerikan, Nancy Pelosi në Tajvan, që nxiti stërvitjet ushtarake të Pekinit, që e konsideron ishullin pjesë të territorit të saj.

Gjithashtu, samiti do të mbahet pasi Kina dhe Rusia njoftuan vijimin pa kufij të bashkëpunimit strategjik dhe teksa e gjithë bota po dënon vendimin e Putin për të pushtuar Ukrainën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

TË FUNDIT

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?