English

Putin riemëron kryeministrin teknokrat me fillimin e mandatit të pestë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin riemëroi Mikhail Mishustin si kryeministër të vendit të premten, ai njihet si një teknokrat që ka mbajtur një profil të ulët politik.

- Advertisement -

Shumica e anëtarëve të tjerë të kabinetit pritet të mbajnë vendet e tyre të punës, megjithëse fati i ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu duket i pasigurt.

Në përputhje me ligjin rus, Mishustin, i cili ka mbajtur këtë detyrë për katër vitet e fundit, paraqiti dorëheqjen e kabinetit të tij të martën kur Putin filloi mandatin e tij të pestë presidencial në një inaugurim të shkëlqyer të Kremlinit.

Mishustin, ish-kreu i shërbimit tatimor të Rusisë, u largua nga deklaratat politike dhe shmangu intervistat në media gjatë mandatit të tij të mëparshëm.

Ai dhe teknokratët e tjerë në kabinet janë vlerësuar me mbajtjen e një performance ekonomike relativisht të qëndrueshme përballë ndëshkimit të sanksioneve perëndimore të vendosura pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Sipas ndryshimeve kushtetuese të miratuara në vitin 2020, dhoma e ulët miraton kandidaturën e kryeministrit, i cili më pas paraqet anëtarët e kabinetit për miratim nga ligjvënësit.

Ndryshimet në dukje kishin për qëllim t’i jepnin parlamentit pushtet më të gjerë, por procedura shihet gjerësisht si pro forma duke pasur parasysh se sa fort Kremlini kontrollon legjislativin.

Shumica e anëtarëve të kabinetit pritet të mbajnë vendet e tyre të punës, por nuk ishte e qartë nëse Shoigu, ministri i mbrojtjes, do të ishte mes tyre pas arrestimit të muajit të kaluar të bashkëpunëtorit të tij të lartë, Timur Ivanov.

Shoigu u kritikua gjerësisht për pengesat e ushtrisë ruse në fazën e hershme të luftimeve në Ukrainë. Ai u përball me sulme të ashpra nga shefi i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një kolonë drejt Moskës gati një vit më parë për të kërkuar rrëzimin e Shoigut dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm, gjeneralit Valery Gerasimov.

Pas vdekjes së Prigozhin në një përplasje të dyshimtë avioni dy muaj pas rebelimit – e parë gjerësisht si hakmarrja e Kremlinit, Shoigu u duk se forconte pozicionin e tij. Por arrestimi i Ivanov ka ngjallur përsëri spekulime rreth cenueshmërisë së Shoigut.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×