English

Qeveria plotëson kërkesat ligjore për biznesin e bimëve mjekësore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Industria që sjell për një vit nga eksporti jo më pak se 45 milionë dollarë dhe që punëson me kohë të plotë rreth 12 mijë vetë, sidomos në zonat rurale, kishte kohë që ankohej për pavëmendjen e autoriteteve publike ndaj saj. Në dy vitet e fundit, industria e bimëve aromatike dhe mjekësore nuk kishte siguaruar asnjë mbështetje financiare dhe asnjë lehtësi biznesi. Kryeministri Rama, sipas burimeve tona, zhvilloi pak ditë më parë një takim informal në Koplik me përfaqësues të këtij sektori.

- Advertisement -

Ka qënë i menjëhershëm reagimi i autoriteteve përgjegjëse. Ministria e Bujqësisë dhe ajo e Mjedisit që mbulojnë institucionalisht këtë sipërmarrje të rëndësishme, kanë gati disa akte ligjore dhe nënligjore në mbështetje të sipërmarrjes.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×