Ragbi sport premtues në Kosovë, të rinjtë kërkojnë të angazhohen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ragbi premton të kthehet në sport elitar në Kosovë. Kombëtarja e krijuar pak kohë më parë ka arritur rezultate të mira në Evropë, duke nxitur organizatorët ta zhvillojnë atë duke kërkuar talente dhe investime.

Ajo mposhti Estoninë me rezultatin e thelle 38-0 në Maltë, në kuadër të Conference 2 – Ragbi Europe. Pjesë e garës ishin edhe San Marino, Sllovenia dhe Sllovakia.

Këtij suksesi, iu gezuan shumë lojtarët e kombëtares kosovare e cila ka vetëm pak kohë që ekziston.

- Advertisement -

I lumtur eshte edhe trajneri irlandez Kevin Martin, i cili bashkë me britanikun, Mark Barrett, kanë merita edhe per vendosjen e bazave te ketij sporti në Kosovë.

“Jam shumë i lumtur dhe shume krenar me përpjekjet e djemve,dhe gjithë stafit. Performanca kundër Estonisë erdhi në fund të turneut dy ditor dhe mund te shihet se ne kemi përparuar nga loja e parë deri tek e fundit. Kemi lëvizur në një nivel tjetër. Ishte një rasti i madh për djemtë meqë ishte hera e parë që marrim pjese në një garë ndërkombëtare”, u shpreh ai.

Trajneri Martin beson se Kosova ka potencial, jo vetem me lojtarët aktualë, por edhe me femijet.

Kosova aktualisht ka 2 ekipe senior të meshkujve në ragbi, Bears RFC ng Prishtina dhe Peja Eagles nga Peja, ekipi i vazjave Balkan Lynx dhe 4 ekipe të fëmijëve në Prishtinë, Pejë, Gjakovë dhe Fushë Kosovë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

TË FUNDIT

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×