Investimet amerikane në Kosovë, OEA: Gjithçka në duart e Prishtinës dhe Beogradit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur të hënën pasdite delegacioni i SHBA zbarkoi në Prishtinë, deklaruan se kanë sjellë me vete edhe një cek me shuma të majme. Por, zyrtarët amerikanë nuk folën për projekte konkrete dhe vlerat e tyre.

“Më janë bashkuar shumë kolegë, duke përfshirë këtu mikun tim Adam Boheler që është këtu të flasë për para. Ai është personi i parave, ka sjellë me vete një cek të madh, jo saktësisht, por po ecim në këtë drejtim”, tha RichardGrenell.

Njeriu i parave, që është shefi i Korporatës Financiare Ndërkombëtarë për Zhvillim, përmendi shkarazi shifrën 1 miliardëshe, por pa specifikuar as projektet e as shumat.

“Kemi një tërësi 1 milliadëshe me projekte të rrugëve, hekurudhës, gazit natyror dhe diskutuam edhe për mundësinë e investimim të resortin e skijimit. Është një gamë e gjerë e projekteve”, u shpreh Adam Boheler.

I pari i Odës Ekonomike Amerikanë në Kosovë, Arian Zeka tregon se pse delegacioni amerikan nuk ka shifra dhe projekte konkrete.

“Marrëveshja e Uashingtonit megjithatë nuk përmend shuma të caktuara. Korporata ndërkombëtarë financiare zhvillimore, por edhe banka EXIM kanë miliarda dollarë që i kanë në dispozicion për të financiuar projekte të ndryshme”, tha Zeka.

“Tashmë gjithçka mbetet në anën tonë. Mbetet në anën e shtetit të Kosovës dhe shtetit të Serbisë që të tregojnë një dinamizëm më të shpejtë sa I përket realizimit të projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit”, shtoi ai.

Zeka përmend projektet e përgjithshme në të cilat mund të investohet shpejt, por ripërsërit që tashmë topi është në dorën e Kosovës dhe Serbisë, projektet dhe shumat që ato do t’i prezantojnë për investim.

“Besoj që shuma që është lakuar dje ka të bëjë me dy-tri projekte të cilat shihen që janë më lehtë dhe më shpejtë të realizueshme. Siç është autostrada e paqes dhe nisja e zhvillimit të infrastrukturës hekurudhore dhe një plan tjetër që është përmend tash e sa kohë, mundësia e investimit në qendrën recreative skijuese “Brezovica”, dekrlaroi kreu i Odës Ekonomike Amerikanë në Kosovë.


 

Etiketimet

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

TË FUNDIT

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...


Sondazh