Qeveri e re në Kosovë, por probleme të vjetra, familjarët kërkojnë informacione se ku janë groposur viktimat e luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndër çështjet e para me të cilat do të duhet të përballet qeveria e re e Kosovës, është zbardhja e fatit të të pagjeturve.

Familjarët kërkojnë që bisedimet me Serbinë së paku të kushtëzohen me dhënien e informacioneve se ku janë groposur shqiptarët e vrarë nga forcat serbe.

“Familjarët kërkojnë që më mos të ulen të bisedojnë pa pasur imazhet satelitore. Mos të luhet siç po bën Serbia në Kizhevak të punohet pesë vjet e në fund të thonë na e solli një fotografi Ambasada Amerikane dhe e gjetëm. A është lojë ajo, që me mijëra ton të gërmohet edhe njerëzit e gjallë janë e nuk i tregojnë sepse Daçiçi ka thënë nuk guxoni të tregoni. A thua çka?”, u shpreh Bajram Qerkini nga shoqata “Zëri i Prindërve”.

Familjarët kërkojnë që nga fjalët e shumta për zbardhjen e fatit të të pagjeturve, të kalohet në veprime.

“Të flasësh është lehtë por të punohet për të, pak punohet. Nuk jemi të kënaqur e as nuk mund të jemi të kënaqur kur janë edhe 1.634 veta ende të pagjetur”, tha Bajram Qerkini nga shoqata “Zëri i Prindërve”“

Përveç zbardhjes së fatit të të pagjeturve, nga Serbia kërkohet që të paguajë edhe dëmet e luftës, të shkaktuara në Kosovë, që shkojnë në miliarda euro.

Organizata joqeveritare “Ngritja e Zërit”, ka dorëzuar për herë të nëntë dosjen në Gjykatën Kushtetuese rreth vlerësimit të kushtetueshmërisë së aktit juridik të Gjykatës Supreme, pas refuzimit të padive për kompensimin e dëmeve të luftës.

“Mjerisht gjyqësori jonë i ndikuar nga politika është vazhdimisht duke refuzuar paditë edhe pse në kundërshtim me dispozitat ligjore”, u shpreh Jahir Bejta,  Shoqata “Ngritja e zërit”.

Ai kërkon nga partitë politike që në programet e tyre të kenë edhe dëmet e luftës.

“Ndaj i kisha pyetur pretendentët për të parin e shtetit dhe kandidatët për kryeministër se a i kanë të përfshira në programet e tyre dëmet e luftës, dhe nëse jo, gabim”, u shpreh ai.

Deri më tani organizata joqeveritare “Ngritja e Zërit” ka dorëzuar 120 dosje në Gjykatën Kushtetuese. Së fundi Qeveria e Kosovë ka krijuar një komision për krijimin e Institutit për Dëmet e Luftës, ndërkohë të pagjeturit vazhdojnë të mbesin plagë e shoqërisë kosovare edhe 20 vjet pas asaj që ndodhi para dy dekadave.

Lexoni gjithashtu:

Vijon numërimi i votave të diasporës në Kosovë, verifikimi i tyre po zgjat procesin


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?